Kurgu

Kurgu, teknik anlamda çekilen görüntülerin kesilip biçilmesidir. Kurgu değişim demektir. Kurgu sırasında, olayı, haberi, hikayeyi vb.en iyi anlatacak parçalar kesilerek belli bir tempo içinde sıraya dizilir. Kurgu işlemi, sanılanın aksine bütün çekimlerin bitmesiyle değil, aksine çekimler sırasında hatta çekimler öncesinde planlama aşamasında başlar. Ancak planlı çekimler gerçekleştirildiği takdirde başarılı sonuçlar alınabilir. Kameramanda aynı zamanda iyi bir kurgucu olmak zorundadır. Dr. Piragov’un ifadesiyle “Kendini hissettiren organ hastadır.” Çekim sırasında kamera konumları, çekim ölçekleri, çekimin uzunluğu ve bunların kurguda nasıl birleştirileceği iyi planlanırsa kurguda fazla zorluk çekilmez. 


Bir sinemacının (kameramanı da buna dahil edebiliriz) kurguyu bilmemesi demek film yönetmeni Aleksey Georgiyeviç Sokolov’un tabiriyle “bir metropolde yaşayıp otomobili bilmemesi” demektir. Kameraman, çektiği olayın tek tek nasıl karelere bölüneceğini,hangi tür çekim gerektiğini tecrübeler sonucu öğrenir.Önemli olan bu tecrübe süresini mümkün olduğu kadar kısa tutabilmesidir. 
Kameraman kurgucuya seçme hakkı tanımalıdır. Kurgucu yalnız kendisine getirilen görüntüler arasından seçme yapabilir. Unutmayın;farklılık ayrıntılardadır.

 Bir kurgucu şunları yapamaz: 


-Dekorun renklerini değiştiremez, 
-Kamera açılarını değiştiremez, 
-Kamera hareketlerini hızlandıramaz veya yavaşlatamaz, 
-Sabit sahnelere hareket katamaz, 
-Yetersiz bakış boşluğunu düzeltemez, 
-Aydınlatmayı değiştiremez, 
-Detay çekim olmadan sıçramaları engelleyemez, 
-Ses bozukluğunu gideremez, 
-Filtreyi yanlış kullanmanızdan dolayı mavi veya sarı görüntüyü düzeltemez.Film Ekipmanları

Set EkibiHava Durumu
Anlık
Yarın
19° 26° 16°
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret131128